Nejlepší keramické bobiny s diskovou brzdou.
více ...
20.červenec 2008
Po mém prvním článku o lovu štik na mušku jsem dostal mnoho dotazů, jak lovit štiky bez nutnosti pořízení si speciální výbavy. Odpověď je jednoduchá. Nejsme-li přesvědčeni, že se nám budou líbit štikové výpravy, není nutné investovat peníze do štikového prutu a odpovídajících šňůr. Nemusíte hned rezignovat na zálibu, ze které se v mém případě stalo naplnění života.

První kroky, čili s čím chytá "návštěvník"
Na první pokusy úplně stačí výbava na pstruhy. Prut v kategorii aftma 5-6, nebo 7. Takový snad najde ve svém arzenálu každý. Nutná je pomalu potápivá šňůra, nejlépe typ intermedial. Pokud takovou nemáte, poradíte si i s plovoucí. Je lepší profil WF, i když to není podmínkou. Musíte se ale dovybavit ocelovými lanky, odolnými proti ostrým štičím zubům. Nejlépe je koupit stáčená jemná lanka z wolframu. Ta jsou k dostání snad ve všech rybářských obchodech. Lanko má být pokud možno co nejtenčí. Ustoupíme z jeho velké nosnosti na úkor nízké váhy. Délka okolo 30 cm je dostačující. Kratší návazce mohou být ukousnuty nad spojením s vlascem, delší zbytečně zatěžují sestavu. Ke spojení lanka a vlasce používáme malý kovový kroužek (mikrokroužek), nebo malinký obratlík. Mušku (streamer) přivazujeme uzlem, nebo použijeme karabinku. Návazec tvoří kus vlasce jednoho průměru. Použijeme vlasec o průměru 0,25-0,28 mm. V případě pověšení nástrahy na strom nebo v případě vázky utrhneme vlasec. Silnější vlasec nebudeme používat s ohledem na pevnost naší šňůry.

Určení hloubky potápění nástrahy
Jsme připraveni vydat se na loviště. Skládáme první sestavu. Myslete na to, že délka návazce je závislá na hloubce, ve které chceme lovit. Musíme mít na paměti, že při použití plovoucí šňůry je délka návazce minimálně o metr delší, než je hloubka, ve které chceme lovit. Po hodu čekáme až se streamer dostane na odpovídající hloubku lovu. Nejlépe je to odzkoušet si potápění pod nohami, kde vidíme jak muška klesá a můžeme počítat, jak rychle asi klesá. Po krátkém testu a počítání děláme již dlouhé hody. Nezapomeňte, že nejen samotná muška, ale i lanko pomáhá ke klesání nástrahy.
Nejpádnějším důvodem, proč je skutečně možné lovit s tak lehkým vybavením, jsou samotné mušky. V tuto roční dobu (článek vyšel v listopadu), čili po prvních mrazících, se mladé a střední ročníky štik krmí letošním plůdkem plotice a okouna. Tyto rybičky se vyskytují v našich vodách nejvíce a jsou pro štiku lehce dostupnou potravou. Takovou několika centimetrovou rybičku můžeme snadno napodobit.Muškař z Trojměstí chytá štiky z belošu již mnoho let

Vázání mušek
Mušky vážeme od háčků číslo 4 až do čísla 1/0, s krátkým ramínkem. Kratší háček svým způsobem snižuje váhu mušky, ale omezuje vázání vlastních materiálů okolo obloučku háčku. Všechny, kdo se začnou divit velikosti mušky a použitému materiálu, ubezpečuji, že štika si v pohodě poradí s velkou muškou na krátkém háčku pouze v přední části. Napodobování vzorů, to je kompozice několika dlouhých vlasů v různých barevných sestavách. Mezi mými muškami převažuje barva bílá, nejlépe napodobuje všechny druhy plůdku ryb. Srst vážeme úplně u očka háčku, upouštíme od takových věcí jako je ocásek nebo tílko streameru. Sály by hodně vody, zbytečně by zatěžovaly mušku a zkracovaly by hodně hody zvláště prováděné delikátním prutem.
Během lovu v kalných vodách můžeme mušky obohatit pásky různobarevných fleší. V krajních situacích můžeme uvázat mušky pouze z těchto pestrých materiálů. Ve vodě s velkou viditelností mají lesklé doplňky často opačný efekt. Opravdu odrazují ryby od braní. Dokonalost nástrah zvyšují další doplňky, především oči z holografické folie, nebo 3D oči zalité spolu s hlavičkou epoxidovou pryskyřicí. Pokud nám záleží na agresivní práci nástrahy, nebo jestli lovíme na hlubší vodě, popřípadě chceme urychlit propad mušky vodním sloupcem, můžeme dodat při začátku vázání doplňkové zatížení ve formě Conehead nebo Beadhead.
Štika je ryba výhradně sportovní, proto jako jeden z jejích obdivovatelů prosím o zamačkávání protihrotu na háčcích, na kterých budete vázat svoje mušky. Ušetří to rybě zbytečné utrpení a rybáři stres v momentě jejího pouštění. Štika se brzy stane taky vzácnou, (při dnešním rabování vod) tak jako pstruh potoční, proto jsme všem rybám povinni darovat svobodu.


Autor: Artur Banachowski, www.namuche.pl
Překlad: Zdeněk Schmid z Křižanova
Diskuse ke článku